[Zaloguj] [Załóż konto]
 

Zabytki Głubczyn

Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1358 r. Źródła historyczne odnotowały też rok 1468 kiedy to na Głubczyn, będący własnością Danaborskich, napadli Wedlowie z Mirosławca, doszczętnie go grabiąc. We wsi jest kilka zabytków. Taki charakter ma kościół p.w. Jana Chrzciciela (zbudowany w latach 1869-71), posiadający barokowe i rokokowe wyposażenie. W głównej części ołtarza zobaczyć można herby Grabowskich i Bojanowskich. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się grób ks. M. Grochowskiego. Zachował się też – choć mocno zniszczony - kościół ewangelicki. Cenną pamiątką chlubnej przeszłości jest budynek szkoły polskiej. Niedaleko wsi nad jeziorem Głubczyn Mały odkryto cmentarzysko z okresu kultury pomorskiej (groby z urnami i ceramiką użytkową). Najstarszy głubczyński obiekt - 300-letnią chatę krytą słomą – można podziwiać w Skansenie Archeologiczno-Etnograficznym w Osieku.

Szkoła Polska w latach 1930-1939

Stara Szkoła Podstawowa w Głubczynie

Pierwsza wzmianka o parafii sięga 1588 roku. Wówczas została utworzona parafia przez opata bledzewskiego Andrzeja Kościelec-Kościeleckiego (właściciela dóbr głubczyńskich). Ufundowany kościół był budowlą drewnianą pod wezwaniem s. Jana Chrzciciela.
Obecny kościół parafialny zbudowany został w latach 1869 - 1871 przez Bojanowskich w stylu neogotyckim. Zachowało się w nim większość barokowego wyposażenia z poprzedniego kościoła. W górnej części ołtarza głównego znajdują się herby Grabowskich i Bojanowskicch. Dla ewangelickich mieszkańców Głubczyna w 1910 r. został wybudowany kościół. Pomimo utraty państwowości proboszczami w parafii głubczyńskiej byli księża polscy, o tym świadczą ich nazwiska.Kościół p.w. Świętego  Jana Chrzciciela w Głubczynie –2011r.

 
 

Ołtarz pochodzi z poprzedniego kościoła w Głubczynie. Obraz w nastawie, wcześniejszy,  przypuszczalnie z końca XVI w. (założenie parafii), do połowy lat 80-tych XX w. zasłonięty innym. Tumba murowana, z czasów budowy obecnej świątyni (1871 r.). Ołtarz odnowiony w 1928 r. przez Heinricha Kottrupa z Berlina.
Obraz w nastawie, wcześniejszy, przypuszczalnie z końca XVI w. (założenie parafii), do połowy lat 80-tych XX w. zasłonięty innym. Tumba murowana, z czasów budowy obecnej świątyni (1871 r.). Ołtarz odnowiony w 1928 r. przez Heinricha Kottrupa z Berlina.
Nastawa jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem. W predelli ornament z wici roślinnej, przerwany pośrodku, gdzie pierwotnie było umieszczone tabernakulum. Po bokach predelli para cokołów pod kolumny, ozdobionych uskrzydlonymi główkami anielskimi. W centrum nastawy obraz „Chrzest Chrystusa” w ramie zamkniętej u góry łukiem nadwieszonym, na osi której herb właścicieli Głubczyna: Grabowskich i Bojanowskich, w roślinnym obramowaniu. Po bokach obrazu rzeźby św. Piotra (po lewej) i Pawła (po prawej). Nastawa ujęta parą kolumn o kręconych trzonach oplecionych winoroślą i kompozytowych głowicach, wspierających kierowane

 
Wnętrze Kościoła p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Głubczynie –2011r.

Zwieńczenie prostokątne, z owalnym obrazem „Bóg Ojciec”, ujęte ażurową dekoracją z motywem suchego akantu, z wkomponowanym u góry medalionem, w którym c. d monogram IHS. Z tyłu nastawy napis: Renoviert A. D. 1928/ Pfarrer Grochowski Maler Heinr. Kottrup
 Berlin-Lichterfelde.

Źródło:
1. Parafia p.w. Świętej Trójcy w Głubczynie - http://www.bozygps.pl/
2. Urząd Gminy i Miasta Krajenka
 
 
Odwiedziny: 1 732 549  ,