[Zaloguj] [Załóż konto]
 

Zabytki - Kościół pomocniczy p.w. św. Józefa Robotnika w Krajence

Budynek powstał w 1846 r. jako zbór miejscowej gminy ewangelickiej według planów słynnego niemieckiego architekta Carla Friedricha Schinkla. Po II wojnie światowej został przejęty przez Kościół katolicki i od tej pory stał się kościołem pomocniczym parafii pod wezwaniem św. Anny w Krajence.
Jest to budynek w stylu neogotyckim, wzniesiony na planie prostokąta, murowany z czerwonej cegły, zwieńczony dwuspadowym dachem krytym falistą blachą. Do bryły kościoła od zachodniej strony dobudowana jest potężna, masywna wieża na planie czworoboku, ujęta po obu stronach niższymi od korpusu aneksami z osobnymi dwuspadowymi daszkami. Wokół wieży biegną dwie linie fryzu: jedna oddziela jej górną część, druga znajduje się pod pokryciem, a między nimi tkwią po trzy duże. półkoliście zamknięte okna z każdej strony. Zwieńczenie stanowi czterospadowy dach z niewielką iglicą i umieszczonym na niej krzyżem. W środkowej partii wieży znajdują się trzy duże, półkoliście zamknięte okna, po jednym na każdym boku. Nad nimi widoczny jest zegar. Zarówno korpus świątyni, jak i dobudówki ozdobione są małymi, umieszczonymi blisko połaci dachu, półkoliście zamkniętymi okienkami. W wieży analogiczne okienka umieszczone są ponad wejściem.
Wnętrze kościoła jest urządzone nowocześnie. Prezbiterium wydzielone jest łukiem tęczowym, a w jego niszy, pomalowanej na biało, wisi jedynie obraz Jezusa Miłosiernego. Wewnątrz świątyni zobaczyć też można dwa obrazy z XIX w. Nad wejściem i po obu bokach kościoła umieszczony jest chór muzyczny oparty na drewnianych słupach. W wieży kościoła znajdują się trzy dzwony. W kruchcie natomiast wiszą odnowione 4 małe obrazy malowane na płótnie. Przedstawiają one czterech ewangelistów. Pośrodku obrazów wisi stary drewnianą figurką krzyż.
 
 
Źródło:
1. Das Flatower Land. Ein Bildband unserer grenzmorkischen Heimal. Bearbeitet von Manfred Vollack. Gifhorn 1989r.
2. Urząd Gminy i Miasta Krajenka   
3. http://www.parafiakrajenka.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=91&Itemid=124

 
 

Zabytki - Kościół pomocniczy p.w. św. Józefa Robotnika w Krajence
Kościół pomocniczy p.w. św. Józefa Robotnika w Krajence Kościół pomocniczy p.w. św. Józefa Robotnika w Krajence - 2011 Kościół ewangielicki (1846-1848) w Krajence Wnętrze kościóla p.w. Św. Józefa w Krajence - 2011
Odwiedziny: 1 732 547  ,